U knjizi:
Smith, Terry, editor Impossible Presence:
Surface and Screen in the Photogenic Era.
Co-published with Power Publications, Sydney. 309 p. 6 x 9 2001
Cloth ANZ $55.00sc ISBN: 978-0-226-76384-2 (ISBN-10: 0-226-76384-6) Fall 2001
koja donosi zbirku studija o filmu, istoriji umetnosti kao i antropologiji, nalazi se i tekst Žana Bodrijara:
Andy Warhol: snobbish machine
u kome autor prvo citira samog Vorhola:
Sve je tu, ništa ne nedostaje. Pogled lišen osećanja. Rasejana ljubaznost. Malaksalost koju izaziva dosada, elegantno preterivanje, pasivna začuđenost... Nevinost deteta koje žvaće gumu, nemar koji se samom sebi divi, drugost dovedena do savršenstva, bledo i prigušeno prisustvo. Budeš li malo površniji od mene umrećeš od toga.
a zatim daje svoj sud:
Zbog svoje jednostavnosti, Vorholove slike mogu da se beskonačno umnožavaju, ali ne i da se dubinski istražuju. Za razliku od drugih slikara, nemoguće je naći uveličane detalje ni jednog od njegovih radova, čak ni u katalozima. Izgleda kao da svaki od njegovih radova funkcioniše slično hologramu, gde ne postoji razlika izmedju detalja i celine i gde se pogled prostire preko objekta bez supstance, do tačke susretanja sa njegovim virtuelnim postojanjem.
Vorhol lično, kao i njegove slike nije ništa više nego vrsta holograma. Čuveni ljudi dolaze u Fabriku da bi bili blizu njega, ali bez mogućnosti da iz njega išta izvuku. Oni su apsorbovani njegovim virtuelnim prisustvom, prolazeći kroz njega kao kroz filter ili fotografsko sočivo, što je on i bio: objektiv. Valeri Solanas (Valerie Solanas) je čak pokušala da razbije taj objektiv kada ga je fotografisala i pokušala da prodje kroz hologram u očajničkom pokušaju da utvrdi da li iz njega još uvek može da izadje krv. Ovde možemo da zajedno sa Vorholom kažemo: ako biste bili površniji (superficijelniji) od mene - umrli biste.
Izgleda da je ovaj Bodrijarov tekst bio povod za predstavu najavljenu za 27 i 28 mart u 20:00 u Studentskom kulturnom centru (SKC) u Beogradu. 28 sam otišao u zakazano vreme da vidim kakve veze imaju Endi Vorhol i holografija, ali sam dobio obaveštenje da je predstava otkazana zbog bolesti glumca. Šteta!
Pretražujući internet nadjoh podatak da je 1976 godine Džejson Sapan (Jason Sapan), osnivač firme Holographic Studios (www.holographer.com), zaista napravio hologram Endija Vorhola. Za oko $1000 možete otići da i vama naprave hologram za oko pola sata poziranja i oko mesec dana čekanja da se izrada kompletira. Firma se hvali da je, osim Vorhola, napravila i holograma Bila Klintona (!!!!), Pjera Kardena, Edvarda Hita, Džona Keneta Galbrajta, Džona Kejdža, Isaka Asimova, Bilija Ajdola i drugih koja nam nisu tako dobro poznati kao Bil Klinton. Prodaju i holografski stereogram Li Harvija Osvalda, tek da se nadje u društvu Bilija.