Komercijalni uredjaj je nastao kao rezultat rada na kombinovanju principa holografije, mikroskopije i tomografije. Radi se o modifikovanon Mach-Zender-ovom interferometru u čijoj se jednoj izlaznoj grani nalazi mikroskopski objektiv. Objektiv istovremeno objektivom fokusira svetlost na predmit i hvata reflektovano zračenje sa objekta koji se ispituje. Reflektovano zračenje se kombinuje sa svetlošću iz referentne grane interferometra, te se formira interferenciona slika. Ona se detektuje pomoću CCD kamere, digitalizuje i dalje obradjuje, koristeći principe tomografije u rasejanom zračenju. Za osvetljavanje se koristi laser sa promenljivom talasnom dužinom, što omogućava da se dobije izvanredna rekonstrukcije trodimenzionalnog izgleda samog objekta.
Uredjaj DHM 1000 (u refleksionoj i transmisionoj verziji) ima primene u biologiji ali i u karakterizaciji površina u nanometrologiji (MEMS, MOEMS). Razlaganje po vertikalnoj (Z) osi je ispod 1 nm, dok je lateralno razlaganja (X i Y ose) oko 300 nm. Naravno, tu je računar koji u realnom vremenu vrši akviziciju i obradu podataka, kao i njihovu vizuelizaciju na ekranu monitora.
Na sajtu firme ( http://www.lynceetec.com ) nalazi se opširna naučna, tehnička i reklamna literatura o principu rada uredjaja i njegovim karakteristikama. Cena je izmedju 100 000 i 120 000 EUR. To je u rangu sličnih uredjaja za površinsko skaniranje (AFM - Veeco, stylus profilometer - Taylor & Hobson, confocal microscope - Olympus).