Thomas Wilfred :: HOLOGRAPHY - Laboratory for Quantum Optics and Lasers ::

HOLOGRAPHY - Laboratory for Quantum Optics and Lasers

Ljudi
Holo-art
Holo-industrija
Holo-zabava
Holo-patenti
Holo-linkovi
Holo-skupovi
Holopedija
Holo-štampa
Holo-nauka
Izvan holografije
Holo-pitanja
Contact

Laboratory for Optics and Lasers
Holography, Quantum optics, Laser development, LIDAR, Optical metrology - length standard and more to come!
laser.ipb.ac.rs



Dennis Gabor

5. Dec 2006.

Thomas Wilfred

Umetnik koji je sredinom dvadesetog veka stvorio svetlosnu skulpturu

             Umetnici pre njega su svetlošću manipulisali posredno, koristeći različite boje, materijale, teksture ili oblike. Wilfred želi da manipuliše svetlošću direktno i zato stvara uredjaj, koji je nazvao Clavilux Lumia. Na sajtu http://www.lumia-wilfred.org je moguće naći nejasnu fotografiju instrumenta, kao i crtež (rekao bih iz američkog patenta 1,749,011 iz 193.), iz kojih se vidi da se radi o uredjaju sa klavijaturom, gde je pritiskom na dirke, moguće projektovati razmazane, čudne, svetlosne forme. Time se svetlosti dodaje i vremenska komponenta, jer je uzastopnim pritiskanjem dirki moguće menjati izgled projektovane svetlosti. Takodje, moguće je videti i fotografije svetlosnih skulptura.

             Gledajući fotografije imam utisak da skulpture nastaju refleksijom svetlosti sa nepravilno savijenih metalnih ploča. Na njima se stvaraju, nakon refleksije, takozvane kaustične krive - linije koje svetlosni zraci tangiraju, stvarajući pojačani intenzitet svetslosti. Oblik tih krivih zavisi od same površine sa koje se svetlost reflektuje. Nešto slično se vidi kada se automobilom vozite kroz kišnu noć. Tada kapljice na vetrobranu vode prelamaju svetlost farova automobila na krajnje zanimljiv i nepredvidljiv način.

             Sličnu ideju je ranije imao ruski pijanista Aleksandar Skrjabin, koji je konstruisao svetlosni klavir (clavier à lumières), da bi ga koristio u svojoj kompoziciji "Prometej: poema vatre". Na njemu je svaki pritisak na dirku bio praćen i zvukom i svetlošću. 

            Ideja svetlosne muzike je, izgleda, prilično stara. Prema wikipediji (http://en.wikipedia.org/wiki/Color_organ), ona potiče još iz šesnaestog veka, a kasnije su joj se vraćala značajna imena poput muzičara Telemann-a i fizičara Brewster-a.

            Na tu temu, pogledati još i sajt http://www.gis.net/~scatt/clavilux/clavilux.html.

 

Dr. Dejan Pantelić
5. Dec 2006.

NEW

Hologrami koji se mogu upisivati i brisati
Denisjuk, Juri Nikolajevič (1927, Soči - 2006)
Kosmos u orahovoj ljusci
Pitanja koja nam ponekad postavljaju
Nils H. Abramson
3D
Dennis Gabor
Darko Vasiljević
Laserska mikrotoma
Kvantna holografija
executed at 0.0106s