PITANJE
Radim u PR agenciji koja se bavi, izmedju ostalog i organizovanjem skupova za naše klijente za koje uvek osmislimo neobičan performans. Kako sam naišla na Vas sajt, bila sam slobodna da Vam se obratim sa molbom da mi odgovorite da li kod nas postoji mogućnost da se iznajmi oprema za 3D projekciju sllike u otvorenom prostoru. Unapred se izvinjavam na mom laičkom pristupu ovoj temi i neukom postavljanju pitanja. Naš posao svakodevno zahteva kreativno angažovanje i prelaz granica koje već postoje u našem poslu pa sam ipak htela da pitam nekog ko je stručan da li bi moja ideja mogla, kod nas, da bude realizovana. Naime čitala sam o 3D projektorima i pitala se da li oni postoje i kod nas.
ODGOVOR
Ljudi obično misle da je 3D slika nešto što se može dobiti na isti način kao što je to slučaj kod video projektora - uperite svetlost iz uredjaja u prazan prostor i trodimenzionalni predmet se na volšeban način pojavi pred vama (kao princeza Lea u filmu "Ratovi zvezda"). Na žalost - nije tako.
Postoji mnoštvo trodimenzionalnih tehnika. Jedne se zasnivaju na takozvanoj stereoskopiji - sposobnosti ljudskih očiju i mozga da na osnovu dve, malo različite slike, rekonstruišu treću dimenziju Za to su najčešće potrebne posebne naočare da bi se efekat mogao videti (mada postoje i tehnike gde nema potrebe za dodatnim pomagalima).
Tu su i stereoskopske tehnike koje koriste posebne dodatke na monitorima, što omogućava da se, do odredjene mere, PERCIPIRA treča dimenzija. Naglašavam reč percipira, jer se radi samo o sposobnosti našeg mozga da treću dimenziju vidi tamo gde je zapravo nema. Problem sa ovakvim monitorima je što je ugao unutar koga se vidi treća dimenzija ogranicen.
Pojavili su se već i posebni 3D monitori se obrtim noževima i specifčnom optikom i elektronikom. Kod njih se može govoriti o punoj trećoj dimenziji. Problem je što je zona u kojoj se pojavljuje 3D slika ograničena i što su to uredjaji koji su, koliko ja znam, još uvek u eksperimentalnoj fazi.
Tu je naravno i holografija, koja generiše trodimenzionalnu sliku. Za holograme je karakteristično da predstavljaju "prozor" u virtuelni trodimenzionalni svet. Kao i sa svim prozorima - videćete onoliko onoliko kolika je veličina prozora. Slika holograma je statična, mada postoje pokušaji da se napravi holografski film. Maksimalna veličina holograma je oko 1 x 1 m, mada mogu biti i nesto veći. Firma Zebra imaging je naročito poznata po hologramima izuzetne veličine.
Ima i drugih metoda 3D prikaza - statičkog ili dinamičkog - ali su to još uvek komplikovane i skupe tehnike, koje nisu ni u svetu ušle u masovnu upotrebu.
Posle ovako dugačkog uvoda, mogu da vam dam odgovor na vaše pitanje. Ne postoji uredjaj koji bi mogao da uradi, kako vi kažete, "projektovanje" slike (pretpostavljam velikih dimenzija) u slobodni prostor. Ne verujem da kod nas postoje uredjaji (slični već opisanima) koji mogu da urade manje ambiciozne stvari. Ono što smo mi u laboratoriji za holografiju radili, jesu hologrami kompjuterski generisanih objekata (u nekom od 3D programa - Maya, 3D Studio). U saradnji sa umetnicom iz Novog Sada, napravili smo nekoliko ploča (dimenzije 10 x 12 cm) na kojima se zaista lepo vidi treća dimenzija onoga što je umetnik zamislio. Uredjaj koji je to realizovao sada više nije u radnom stanju, pošto pokušavamo da ga unapredimo. Takodje, sada imamo mnogo bolje uslove za rad te planiramo da predjemo i na holograme dimenzije 30 x 40 cm, a možda i još veće.
PITANJE
Gde mogu da nabavim aparat za pravljenje holografskih slika?
ODGOVOR
Odgovor na vaše pitanje nije jednostavan, jer postoji mnoštvo različitih tipova holograma, a samo za neke od njih postoje gotovi, komercijalno raspoloživi, uredjaji.
U praksi su najinteresantniji t.zv. "dot matrix" hologrami. Oni se generišu tačka po tačka, na način koji je sličan iscrtavanju slike na matričnom printeru. Najčešća primena im je vezana za zaštitu dokumenata (pasoša, kreditnih kartica,..). Oni se proizvode u dve faze: prvo se generiše matrica (jednim uredjajem), a zatim se pravi serija kopija (drugom mašinom). Mislim da sam svojevremeno video da uredjaj za pravljenje matrica proizvodi litvanska firma GEOLA. Sto se tiče mašine za pravljenje (štampanje) kopija, proizvodjaca ima više i mogu se relativno lako naći na internetu.
Drugi tip holograma su t.zv. holografski stereogrami. Oni se generišu na osnovu serije, običnih, fotografskih snimaka nekog predmeta. I tu postoji jedan ili dva proizvodjača, koje ćete moći da nadjete preko interneta.
Konačno, postoje i uredjaji sa impulsnim laserima, koji omogućavaju snimanje živih objekata - ljudi, životinja, biljaka. Naravno, mogu se snimati i nežive stvari, ali za to postoje druge, jeftinije tehnike. Ovakav uredjaj je svojevremeno prodavala, vec pomenuta firma Geola.
Svi ove mašine su skupe - ne verujem da im je cena ispod nekoliko desetina hiljada evra, a moguće je da se bliži i cifri od stotinjak hiljada.